zakaz lotów zniesiony do większości krajów

Zakaz lotów – luzowanie obostrzeń, ale z ograniczeniami!

Pandemia koronawirusa zdaje się nie odpuszczać Polsce. Ostatnie dni to rekordowe przyrosty, nie tylko w śląskich kopalniach, ale między innymi w województwie pomorskim, czy małopolskim. W większości Europy wirus jest jednak w odwrocie. Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów znosi zakaz lotów do większości krajów świata. Na liście zakazanych destynacji jest zaledwie 44 krajów. Nie wszędzie jednak wpuszczają Polaków.

W nocy z wtorku na środę (11/12.08) wygasa poprzednie rozporządzenie Rady Ministrów odnośnie zakazu lotów międzynarodowych. Zostało ono wydane w związku z panującą od początku roku epidemią koronawirusa SARS CoV-2. Po północy wchodzi w życie kolejne rozporządzenie, którego wstępną treść poznaliśmy kilka dni temu z Biuletynu Informacji Publicznej. Rada Ministrów przyjęła je bez większych zmian. Co to oznacza dla podróżnych? Przede wszystkim większą listę państw do których możemy podróżować!

Szwecja, Egipt, Turcja – wreszcie możemy tam latać!

Nowe rozporządzenie wskazuje listę 44 krajów, do których nadal obowiązuje zakaz lotów. Większość krajów świata jest jednak otwartych, przynajmniej ze strony polskiej Rady Ministrów. Wśród krajów, do których możemy od środy polecieć, znajdują się między innymi zamykane w ostatniej chwili Szwecja, Portugalia, czy Turcja. To ważna informacja dla osób wypoczywających, czy pracujących za granicą. Loty do Szwecji były już kilkukrotnie odwoływane w ostatniej chwili, ponieważ rozporządzenia zakazujące tam lotów były publikowane dosłownie na kilka godzin przed poranną falą odlotów samolotów z polskich lotnisk. Dziś taka sytuacja również ma miejsce, ale treść rozporządzenia, a przez to i lista krajów zakazanych, były znane już wcześniej.

Na liście dostępnych krajów znajduje się już niemal cała Europa – z Portugalią i Szwecją na czele, do których loty zostaną wznowione po ponad pięciu miesiącach. W dalszym ciągu obowiązują jednak zakazy lotów między innymi do Rosji, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Arabii Saudyjskiej, czy Kataru. Co ciekawe, wprowadzony został zakaz lotów do Czarnogóry, ale do Hiszpanii, czy Francji, gdzie również notowane są znaczne wzrosty zachorowań, już nie. Również Serbia i Luksemburg objęte są zakazem lotów. Do ostatniej chwili rozważano Rumunię, jednak ostatecznie nie trafiła ona do rozporządzenia.

Wizzair i Ryanair otwierają kolejne trasy

Podobnie jak poprzednio, linie lotnicze sprzedawały już wcześniej bilety na loty do zamkniętych krajów. Oczywiście loty te były odwoływane, wraz z kolejnymi, ogłaszanymi skandalicznie późno rozporządzeniami. Tym razem jednak loty low-costów do Portugalii, czy Szwecji powrócą. Jako pierwsze będą to rejsy linii Wizzair i Ryanair. Obaj przewoźnicy zaczną je w czwartek, 13. sierpnia, choć Ryanair planuje już w środę połączenie z Krakowa do Sztokholmu-Skavsta. W czwartek powrócą między innymi rejsy Wizzair z Gdańska, Katowic, Krakowa i Warszawy do Skavsty, z Gdańska do Goteborga, czy Ryanair z Krakowa i Modlina do Skavsty. Prawdopodobnie jeszcze w sierpniu SAS wznowi swoje operacje ze Sztokholmu do Polski, między innymi do Warszawy i Gdańska. Możliwe że także Norwegian dokona takiego zabiegu jeszcze przed jesienią. Z kolei rejsy do Portugalii ruszą stopniowo w przeciągu około tygodnia – między 13 a 19 sierpnia.

Wracają również linie czarterowe. Od 15. sierpnia rejsy do Gdańska z Antalyi wznowi linia Pegasus Airlines. W ślad za nią podąży między innymi Buzz, polska spółka Ryanair, która planuje rejsy do Turcji, Egiptu czy Tunezji z polskich lotnisk. Powrócić ma również Sun Express i być może Corendon. Kolejne linie czarterowe na bieżąco oceniają zapotrzebowanie i rentowność tras do Polski.

Nie polecimy wszędzie tam, gdzie można

Nie każdy kraj przywita nas jednak z otwartymi ramionami. Część krajów wprowadza kwarantannę dla osób przybywających z Polski, między innymi Kraje Bałtyckie, czy Ukraina. Do niektórych, mimo zniesienia zakazu, nie wlecimy z powodu lokalnych ograniczeń. Tak jest między innymi w Jordanii, Gruzji, czy Maroku. Przed wylotem, najlepiej na kilka dni wcześniej, należy sprawdzić, czy nie ma dodatkowych wymogów dla osób przylatujących do danego kraju. Przykładowo, do Grecji, Hiszpanii, czy na Cypr, trzeba wypełnić specjalny formularz uprawniający do przekroczenia granicy. Wypełnienie go jest obowiązkowe nie mniej niż 24 godziny przed odlotem. W przeciwnym razie pasażerowie nie będą wpuszczeni na pokład.


 

Przedstawione na blogu treści są prywatnymi opiniami i nie są oficjalnym stanowiskiem firmy Welcome Airport Service.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *